„Filip”

Swego czasu przyszedł do mnie tata Filipa, który opowiedział mi pewną historię: Filip mieszka od urodzenia w Jaworzu, gdzie skończył szkołę jedną i drugą. Po średnie wykształcenie poszedł do wielkiej gminy obok. Dostał się bez problemu do jednego z największych z tamtejszych liceów, co w jego przypadku wcale nie było syzyfową pracąKształcił się tam sumiennie i wytrwale, tak, że nie tylko mógł się poszczycić świadectwami z czerwonym paskiem czy innymi wyróżnieniami, ale nade wszystko tytułem Laureata Olimpiady w zacnej dziedzinie nauki. Wielkie ukłony i wyrazy uznania za to! Niemniej nie wystarczyło to, by uzyskać wyróżnienie. Między innymi w związku z faktem, że Filip nie mieszka tam, gdzie się uczy, a tym samym nie mógł otrzymać, jak jego koledzy mieszkający w mieście, żadnego wyróżnienia od władz lokalnych… Z powodów formalnych właśnie. Na język cisną się jakże niefajne słowa…

Ta historia zainspirowała mnie do działania. I tak wkrótce zaproponuję radnym naszej gminy przyjęcie Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży w Gminie Jaworze wraz z uchwałą określającą szczegółowe zasady przyznawania stypendiów wójta za wyróżniające osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe. I chociaż nie mam w Radzie Gminy większości, to wierzę, że Panie i Panowie radni zrozumieją przesłanie tej inicjatywy i znajdą dla niej zrozumienie.

Nasza młodzież pobierająca naukę w Jaworzu, zarówno w szkołach średnich w sąsiednich miastach i gminach, jak i naszych lokalnych, osiąga nierzadko wybitne wyniki w nauce. Niemniej jest ona rzadko zauważana przez władze samorządów. Chcę to zmienić. Casus „Filipa” pokazuje, że pewnym problemem są szkoły średnie znajdujące się terenie gmin sąsiednich: i tak na przykład jaworzanin nie może uzyskać wyróżnienia ze strony prezydenta miasta, gdyż to nie tylko inna gmina, ale i całkowicie osobny powiat. Nie może tego uczynić również gmina, gdyż szkolnictwo średnie znajduje się poza jej zasięgiem. Dlatego też chciałbym poruszyć ten temat na forum Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Bielskiego, który będzie miał miejsce już niebawem. Myślę, że wspólnie znajdziemy jakąś formułę, by najlepszych absolwentów, którzy nierzadko są laureatami i finalistami przeróżnych konkursów i olimpiad, wspólnie uhonorować. Gmina, jako że nie jest odpowiedzialna za szkolnictwo ponadgimnazjalne, uderza w swoistą próżnię. Niemniej jednak, tak i tak, coś w tej kwestii chciałbym zdziałać… Czy się uda? Zobaczymy. Aby jednak utrzymać łączność z licealistami na majowej sesji Rady Gminy przedłożę projekt zmian w statucie Młodzieżowej Rady Gminy Jaworze, wydłużający jej kadencję do trzech lat i zapewniający godną reprezentację uczniów szkół ponadgimnazjalnych w jej składzie. 

BTW problem, na który otworzył mi oczy ojciec Filipa, sprowokował mnie do przyjrzenia się nieco głębiej zagadnieniu wsparcia i uczniów naszych lokalnych szkół – Szkoły Podstawowej Nr 1 im. M. Dąbrowskiej, jak i Gimnazjum Nr 1 im. gen br. St. Maczka. Tam też mamy sporo młodych geniuszy nauki, dorastających gwiazd sportu czy nieodgadnionych talentów artystycznych. Rozglądnąwszy się po ustawach i praktykach w innych gminach naszego województwa, wpadłem na pomysł, że najwyższa pora przyjąć u nas wspomniany wcześniej Program, dzięki któremu będziemy mogli wesprzeć i zmotywować (chociaż symboliczną kwotą) naszą młodzież. Tak więc tuż po wakacjach przedstawię Radzie Gminy Jaworze stosowne projekty uchwał, aby można było uruchomić proponowany przeze mnie program już w przyszłym roku.

Dzięki temu będziemy mogli ufundować w Jaworzu jednorazowe stypendia o charakterze motywacyjnym za: (1) wyróżniające osiągnięcia w nauce, (2) wyróżniające osiągnięcia artystyczne oraz (3) wyróżniające osiągnięcia sportowe.

Czy to krok w dobrym kierunku? I hope so! Tak czy inaczej, proszę Was o uwagi do tego projektu.

A wyprzedzając fakty, w dniu dzisiejszym odbyło się w naszej gminie wydarzenie bez precedensu. Otóż pierwszy raz spotkałem się z uczniami szkół: podstawowej, gimnazjum i średnich, którzy odnoszą sukcesy w edukacji, sporcie, kulturze i życiu publicznym. Wójtowskie Laury 2015 wręczyłem za:

 • osiągnięcia kulturalne:
  • Agnieszce Antonik (Szkoła Podstawowa Nr 1)
  • Marcie Ogrodnik (Szkoła Podstawowa Nr 1)
  • Martynie Pytlik (Szkoła Podstawowa Nr 1)
  • Izabeli Kurcjus (Gimnazjum Nr 1)
  • Zuzannie Czader (Gimnazjum Nr 1)
 • osiągnięcia sportowe:
  • Patrycji Kulpie (Szkoła Podstawowa Nr 1)
  • Sarze Pierścieckiej (Szkoła Podstawowa Nr 1)
  • Martynie Pytlik (Szkoła Podstawowa Nr 1)
  • Wiktorii Wójcik (Szkoła Podstawowa Nr 1)
  • Klaudii Pastuszce (Gimnazjum Nr 1)
  • Piotrowi Wiśniewskiemu (Gimnazjum Nr 1)
 • osiągnięcia w nauce:
  • Wiktorii Salewskiej (Szkoła Podstawowa Nr 1)
  • Aleksandrze Dawidowicz (Gimnazjum Nr 1)
  • Natalii Lach (Gimnazjum Nr 1)
 • sukcesy w olimpiadach i konkursach przedmiotowych:
  • Patrycji Leś (Gimnazjum Nr 1) – laureatce konkursu przedmiotowego z języka polskiego
  • Kamilowi Krzempkowi (Gimnazjum Nr 1) – laureatowi konkursu przedmiotowego z matematyki
  • Martynie Małysiak (LO im. S. Żeromskiego) – laureatce Olimpiady Artystycznej w dziedzinie historii sztuki
  • Filipowi Nowakowi (LO im. S. Żeromskiego) – laureatowi Olimpiady Języka Łacińskiego i Kultury Antycznej
  • Michałowi Wiatrowskiemu (V LO) – laureatowi Olimpiady Matematycznej i Informatycznej.
 • zaangażowanie w życie publiczne i społeczne Gminy Jaworze:
  • Kamilowi Bindzie (Gimnazjum Nr 1) – radnemu Młodzieżowej Rady Gminy Jaworze
  • Agnieszce Kukla (Technikum Ekonomiczne) – przewodniczącej Młodzieżowej Rady Gminy Jaworze

11268273_1025246824170135_1402050736_o 11268065_1025246670836817_2098684791_o

podpis

PDFStypendia dla uczniów

PDFLaury Wójta Gminy Jaworze (prezentacja)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s