Budżet 2016 równa się inwestycje

W połowie listopada skierowałem projekt uchwały w sprawie budżetu Gminy Jaworze na 2016 rok do radnych naszej gminy.

Planowanie na rok 2016 – tak czytamy w projekcie budżetu Polski, na którym pracują wszystkie polskie gminy – odbywa się w warunkach stabilizacji koniunktury gospodarczej. W uzasadnieniu do projektu ustawy budżetowej RP na rok 2016 wskazuje się wręcz na poprawę sytuacji gospodarczej zarówno w Unii Europejskiej jak i w kraju. Odbiciem takich nastrojów są podstawowe wskaźniki makroekonomiczne dające przesłanki do planowania dalszego wysiłku inwestycyjnego gmin, szczególnie w kontekście nowej perspektywy unijnej. Jak już wiadomo to jednostki samorządu terytorialnego (JST), obok firm, są głównym odbiorcą unijnych funduszy.

Proces budżetowania Gminy jest szczegółowy i obejmuje wszystkie aspekty ekonomiczne, społeczne i prawne. Zarówno strona dochodowa jak i wydatkowa planowana jest w oparciu o zidentyfikowane potrzeby, obowiązujące przepisy prawa oraz analizy własne. Dobra jakość budżetowania jest efektem wdrożenia zarządzania wydatkami. Wprowadzona zasada dyscyplinowania wydatków oraz bardziej efektywnego poszukiwania i egzekwowania dochodów przynosi realne korzyści dla budżetu Gminy. Zwiększają się wpływy z dochodów własnych oraz następuje zmniejszenie dofinansowania zadań oświatowych środkami własnymi i istotne ograniczenie wydatków w pozostałych sferach do poziomu gwarantującego prawidłową realizację ustawowych zadań takich jak np. administracja.

Zatem z wyżej wymienionych względów budżet został opracowany z zachowaniem szczególnej ostrożności, z uwzględnieniem ewentualnej konieczności wprowadzania korekt wynikających z obserwacji i analizy uwarunkowań makroekonomicznych jak i sytuacji finansowej Gminy. Dlatego też projekt budżetu na 2016 rok zamknął się deficytem budżetowym wynoszącym 125 000,00 zł. W wyniku prowadzenia bardzo dużego zadania inwestycyjnego (kanalizacja) w latach poprzednich Gmina Jaworze musiała korzystać ze zwrotnych źródeł finansowania, bez których nie byłoby możliwości wykonania inwestycji. Projekt budżetu na 2016 rok zakłada tym samym zmniejszenie zadłużenia gminy na koniec roku.

Ale to również budżet inwestycyjny. Dlatego też bardzo chciałbym, aby w przyszłym roku ruszyły następujące przedsięwzięcia:

  • budowa pełnowymiarowej hali sportowej przy Gimnazjum,
  • budowa budynku socjalnego przy ul. Zdrojowej,
  • ponowienie starań o uzdrowisko (w nowej sytuacji politycznej!),
  • modernizacja gminnej infrastruktury drogowej,
  • modernizacja oświetlenia ulicznego,
  • Budżet Obywatelski 2016,
  • projektowanie systemów fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej,
  • przygotowanie projektu „Domu Zdrojowego” – domu kultury i integratora społecznego.

Ponadto musimy przygotować się do obchodów 25-lecia restytucji Gminy Jaworze oraz XXX Jaworzańskiego Września. W tym aspekcie chcę m.in. nawiązać w tym zakresie współpracę ze Starostwem Powiatowym, aby ponownie obchodzić u nas Dni Powiatu Bielskiego – w formule dożynek powiatowo-gminnych.

Teraz wszystko w rękach radnych. Zobaczymy, co z zaproponowanym przeze mnie planem zrobią…

Streszczenie uchwały budżetowej zamieszczam pod poniższym linkiem:

PDFStreszczenie Budżetu 2016

bdg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s