Mamy BUDŻET!

Mój pierwszy autorski budżet w tej kadencji przyjęty został dzisiaj przez Radę Gminy Jaworze przygniatającą większością głosów. I to na 13. sesji zwołanej na godzinę 13:00. Ale trzynastka zawsze mi sprzyjała…

RGB2016

To budżet z jednej strony bardzo ambitny i odważny, z drugiej zaś – realistyczny i oszczędnościowy. Z całą pewnością to budżet nastawiony na inwestycje. Przy wydatkach sztywnych rzędu ok. 80% wydatków (oświata szkolna i przedszkolna, pomoc społeczna, obrona cywilna, administracja, gospodarka komunalna) ponad 15% stanowią inwestycje. I to przy założeniu, że na chwilę obecną nie dysponujemy w zasadzie żadnymi pewnymi wpływami z funduszy europejskich.

Budżet na 2016 rok charakteryzuje się niezwykle korzystną strukturą dochodów gminy. Wpływy z podatków od osób fizycznych (tzw. PIT) wzrastają w porównaniu z rokiem obecnym o 900 tysięcy złotych, zaś subwencja oświatowa będzie większa o blisko 14% (podczas gdy w całym kraju średnio 5,4%). Ten drugi wskaźnik pokazuje, że uczniowie od nas nie uciekają – wręcz przeciwnie, bo do jaworzańskich szkół przypływa fala kandydatów z miejscowości ościennych. A to wszystko w sytuacji, gdy nie zdecydowaliśmy się ani o grosz podnosić podatków lokalnych, a nawet jeden taki podatek (od psów) w ogóle raz na zawsze zlikwidowaliśmy.

Po stronie wydatkowej doszło do małej rewolucji. Przede wszystkim przy projektowaniu planu na kolejny rok kierowałem się zasadą oszczędności i efektywnego zarządzania naszymi pieniędzmi. Nastąpiły głębokie cięcia w wydatkach bieżących – zmniejszony został budżet na wynagrodzenia w gminnej administracji, a także środki na codzienne utrzymanie urzędu i instytucji gminnych. Tutaj urzędnicy będą musieli wykazać się racjonalnym wykorzystywaniem dostępnych pieniędzy. Zapewniliśmy jednak podwyżki dla najmniej zarabiających pracowników zaplecza technicznego i obsługi w naszych placówkach oświatowych.

Podsumowując, nowe reguły związane z wydatkowaniem publicznego grosza to przede wszystkim:

 • oszczędność i gospodarność,
 • inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje,
 • wzmocnienie roli organizacji pozarządowych, tj. stowarzyszeń, towarzystw, klubów sportowych (wydatnie zwiększyliśmy środki na dotacje dla sektora społecznego),
 • obniżenie kwoty łącznej przeznaczonej na wynagrodzenia dla urzędników (w porównaniu z rokiem 2015).

fin2016

Jak zatem przedstawia się z grubsza nasz nowy budżet? Dochody Jaworza w przyszłym roku to blisko 26,8 mln złotych, zaś wydatki – 23,9 mln złotych (z czego ponad 3,6 mln pójdzie na inwestycje gminne). Budżet generuje zatem nadwyżkę w wysokości ok. 2,9 mln złotych, która przeznaczona zostanie na spłatę rat kredytów.

Wykaz najważniejszych inwestycji obejmuje:

 • kontynuację budowy kanalizacji – 450 tys. zł,
 • modernizację i budowę infrastruktury drogowej – 430 tys. zł,
 • wykupy gruntów – 50 tys. zł,
 • projekt odbudowy zabytkowego bud. nr 30 pod „Dom Zdrojowy” – 150 tys. zł,
 • projekty energetyczne (fotowoltaiczne) – 100 tys. zł,
 • budowę budynku socjalnego (rok pierwszy) – 750 tys. zł,
 • rozbudowę monitoringu gminnego – 20 tys. zł,
 • budżet obywatelski 2016 – 100 tys. zł,
 • inwestycje w oświacie – 103 tys. zł,
 • budowę i rozbudowę oświetlenia ulicznego – 50 tys. zł,
 • budowę pełnowymiarowej hali sportowej (rok pierwszy) – 1,4 mln zł.

Główne wyzwania na przyszły rok to przede wszystkim:

 1. kontynuacja wysiłków zmierzających do odzyskania praw uzdrowiskowych w nowej sytuacji politycznej kraju,
 2. restrukturyzacja zadłużenia poprzez wypracowywanie nadwyżki (połowa bieżącego zadłużenia gminy została spowodowana głównie budową kanalizacji, co w mojej opinii nie stanowi większego problemu i dało impuls prorozwojowy – bez pozyskania funduszy unijnych na ten projekt budowalibyśmy kanalizację ze środków własnych przez kolejne ćwierć wieku, a nie pięć lat),
 3. budżet obywatelski i oddolne inicjatywy mieszkańców,
 4. sięgnięcie po dodatkowe środki z funduszy zewnętrznych – krajowych i unijnych,
 5. szukanie nowych źródeł dochodów – np. poprzez rozpoczęcie odzyskiwania podatku VAT od zrealizowanych w przeszłości gminnych inwestycji.

Ale są również i pewne niewiadome. Wśród najważniejszych problemów, które przyniesie nam z całą pewnością kolejny rok, można by wymienić niepewności związane z gospodarką śmieciową, kosztami transportu publicznego PKS czy planowanymi przez nowy rząd reformami w finansach (zwiększenie kwoty wolnej od podatku PIT bardzo dotkliwie obniży dochody Jaworza, co może odbić się w rezultacie na dalszych inwestycjach). Kolejnym znakiem zapytania są ruchy w systemie oświaty: rezygnacja z dwóch dodatkowych godzin pracy nauczycieli w ramach tzw. godzin karcianych będzie wiązać się z albo utworzeniem min. dwóch etatów w każdej ze szkół albo rezygnacją z zajęć dodatkowych lub świetlicy, z kolei likwidacja gimnazjum może wywołać małe trzęsienie ziemi na jaworzańskiej ziemi – tak jeśli chodzi o strukturę zatrudnienia, jak i o niezbędne inwestycje przygotowawcze. Zobaczymy pożyjemy…

Niemniej jednak przyszły rok jawi się dosyć optymistycznie. Radni podczas dyskusji nad planem finansowym na rok 2016 podkreślali, że jest to budżet prorozwojowy, skierowany na inwestycje i po prostu dobry dla ludzi. To najpiękniejszy komplement, jaki może usłyszeć autor takiego dokumentu.

Muszę podkreślić jednak, że realizacja budżetu nie jest zadaniem tylko dla wójta i urzędu gminy, ale wymaga zgodnej współpracy i wsparcia ze strony Rady Gminy i jej radnych. W to gorąco wierze – tym bardziej, że dzisiaj na sesji gremialnie o tym zapewniano. Tylko zgoda buduje.

Do siego roku – nie tylko budżetowego!

podpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s