225 lat temu przyjęto Konstytucję 3 Maja

IMG_0403

Dnia 3 maja 2016 roku uczciliśmy 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciomajowej złożeniem kwiatów pod jaworzańskimi pomnikami – Józefa Piłsudskiego oraz Ofiar II Wojny Światowej. Wcześniej w Kościele Opatrzności Bożej w Jaworzu uczestniczyliśmy we mszy świętej w intencji mieszkańców z okazji 25. rocznicy odzyskania samodzielności administracyjnej przez gminę Jaworze.

Okolicznościowe przemówienia wygłosiłem ja oraz przewodniczący Rady Gminy Jaworze pan Mieczysław Brzezicki. W swoim przemówieniu (dostępna poniżej jego wersja w pdf) dokonałem szczegółowej analizy zapisów Konstytucji Trzeciomajowej oraz wskazałem na reakcje, jakie ten dokument wywołał wtedy zagranicą. Przytoczyłem m.in. słowa późniejszego prezydenta USA Thomasa Jeffersona, który powiedział, że „świat zyskał trzy konstytucje warte pamięci i szacunku – według kolejności ich uchwalenia: amerykańską, polską i francuską”. Poczyniłem również pewne odwołania do historii Jaworza i drogi, jaką musiało ono pokonać, by cieszyć się prawem samodzielności administracyjnej.

W uroczystościach udział wzięli licznie mieszkańcy Jaworza oraz przedstawiciele instytucji publicznych, placówek oświatowych, stowarzyszeń oraz kościołów, za co im z serca dziękuję.

IMG_0355

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja życzę wszystkim jaworzanom wytrwałości i spełnienia marzeń. Byśmy umieli godnie żyć w ojczyźnie, o jaką walczyli twórcy Konstytucji 3 Maja i następne pokolenia, oraz cieszyć się z takiej Polski, jaką mamy – wolnej i dumnej. Bo nasza Ojczyzna na to zasługuje!

Niech się święci Trzeci Maj!

Przemówienie z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji z 3 Maja 1791 r.

Fotorelacja tutaj: Facebook Gmina Jaworze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s