Doktorat wójta, czyli mój, bez tajemnic

drRGO

Otrzymałem dzisiaj wiadomość, że publicznie zarzuca mi się na jednym z plotkarskich lokalnych portali internetowych „wydrenowanie” budżetu gminy Jaworze poprzez wyciąganie kasy na mój doktorat w Politechnice Częstochowskiej (sam w toku kampanii wyborczej przestałem czytać internety o samym sobie, by się nie wkurzać i niepotrzebnie tracić energię, więc opieram się nadal li tylko na relacjach przyjaciół i znajomych). Niemniej insynuacja, że gmina mój doktorat jakoby tam sfinansowała, wymaga od razu wyjaśnienia, gdyż szachrajstwo powtarzane kilka razy może stać się prawdą. A to bez wątpienia wierutne kłamstwo i bzdura, potwarz i pomówienie. Poniżej publikuję wszystkie związane z tym faktem dokumenty – w tym finansowe.

Jedną z moich głównych zasad jako wójta gminy Jaworze jest zapewnienie jak najdalej idącej przejrzystości finansów gminy. Każdy mieszkaniec Jaworza musi wiedzieć, na jaki cel idą jego podatki oraz pozostałe pieniądze publiczne. I nie będzie to wielkie zdziwienie, jeżeli napiszę, że idą one i na moje wynagrodzenie, które dzisiaj wynosi 8.400 zł brutto i jest o jakiś niecały tysiąc wyższe od tego, które otrzymywałem jako zastępca wójta. Prosta sprawa…

Ale wracając do tematu, aby uciąć wszelkie spekulacje, mój przewód doktorski na Politechnice Częstochowskiej sfinansowałem sam (jako osoba fizyczna) z własnych środków – żadna faktura nie była wystawiona na gminę Jaworze – również nie otrzymałem na ten cel żadnego dodatku w ramach wynagrodzenia. Gmina Jaworze nie dołożyła do niego ani złotówki (no chyba że uznać za taki wydatek moją pensję, którą co miesiąc otrzymywałem jako pracownik samorządowy, wykonujący rzetelnie swoją pracę).

Jeżeli chodzi o koszty mojego doktoratu, to całość kosztowała mnie w ciągu pięciu lat (2009-2014) ponad 35 tysięcy złotych. Z tego ponad połowa, tj. blisko 21.000 złotych to koszty na rzecz mojej Alma Mater, tj. Politechniki Częstochowskiej. Pozostała część to koszty przeprowadzenia badania ankietowego (korespondencja z urzędami Subregionu Południowego województwa śląskiego, wykup modułu ankiety na portalu ankietka.pl, program do analiz statystycznych), a także udział w licznych konferencjach naukowych, dojazdy przez pięć lat do Częstochowy, publikacja artykułów, zakup kilkuset pozycji książkowych.

Tym wpisem chciałbym uciąć wszelkie spekulacje i wątpliwości na temat mojego doktoratu. Moim pragnieniem jest, by nikt z Państwa nie miał w tym zakresie ani krzty obiekcji. A jeżeli ktoś z tych pseudo-mądrali internetowych kiedyś powie, że było inaczej, no cóż, wymiar sprawiedliwości w Polsce chyba wciąż pracuje. I to całkiem skutecznie. Tak więc, jeżeli komuś się powinie noga i popełni chociaż jedną insynuację na ten temat, to i mi się otworzy kieszeń na adwokata…

Powiem szczerze, że trochę wstyd mi, że muszę to pisać. Ale nie widzę innego wyjścia, by Państwa zapewnić o tym, że mój doktorat to moja sprawa. A nie publiczna okoliczność. Sam zapłaciłem za moją edukację, a nie podatnicy… Kropka.

Przepraszam i proszę o zrozumienie!

Dokumenty:

4 uwagi do wpisu “Doktorat wójta, czyli mój, bez tajemnic

  1. Warto podać link. Ludzie w internetach nie są tacy głupi jak się wydaje – po wypunktowaniu niepodważalnej prawdy takie plotki zdychają a autorzy naprawdę mogą zostać skutecznie napiętnowani. Albo przynajmniej kulą się przed kompami wiedząc, że polegli.

  2. Fantastyczna część biblioteczki! Podziwiam bo jestem bibliofilem i zapalonym czytelnikiem. A tak a ;propos w temacie doktoratu. Nie brakuje Panu klimatu uczelnianego, badań naukowych, pracy dydaktycznej ze studentami?Pytanie nieco ” z innej beczki’, ale w temacie doktoratu.

    • Tak, niewątpliwie brakuje mi tego. I z całą pewnością po zakończeniu pracy na stanowisku wójta gminy Jaworze wrócę do nauki, w uczelniane mury. Nawet i przed chwilą rozpocząłem pisanie drobnej rzeczy, która – mam nadzieję – kiedyś ukaże się drukiem. Myślę także o habilitacji. Niemniej jednak na dziś dzień dobrze mi tutaj w Jaworzu. Z tymi wspaniałymi ludźmi wokół. Z ich pomysłami i koncepcjami. Z moimi własnymi także. Mamy jeszcze sporo do zrobienia. No i najważniejsze: razem tworzymy coraz lepsze Jaworze!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s