Kolegom Wójtom, Burmistrzom i Staroście dziękuję za zaufanie!

W dniu 11 kwietnia 2017 roku w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej odbyło się pierwsze posiedzenie Zgromadzenia Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, którego uczestnikami jest dziewięć gmin naszego powiatu (tj. Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice i Wilkowice) oraz Powiat Bielski.

Związek został utworzony do prowadzenia zadań z zakresu transportu publicznego. Będzie on zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym organizatorem publicznego transportu zbiorowego na liniach komunikacyjnych lub w sieci komunikacyjnej w powiatowo-gminnych przewozach pasażerskich na obszarze powiatu i gmin będących jego uczestnikami. Dnia 27 marca br. Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny z siedzibą w Bielsku-Białej (BZPG) został zarejestrowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w stosownym wykazie pod pozycją nr 6.

Pierwsze posiedzenia Zgromadzenia BZPG otworzył i w pierwszej części poprowadził starosta bielski Andrzej Płonka, który przypomniał również historię tworzenia związku.

Każda z gmin ma dwóch przedstawicieli – wójta lub burmistrza oraz wskazanego przez niego reprezentanta – ja jako drugiego przedstawiciela Jaworza do Zgromadzenia wskazałem Przewodniczącego Rady Gminy Jaworze Mieczysława Brzezickiego.

W głosowaniu tajnym wybrano przewodniczącego Zgromadzenia Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, którym został Bogusław Jakubiec – naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej oraz wiceprzewodniczącego Zgromadzenia BZPG Pawła Zemanka – wicewójta gminy Porąbka.

W głosowaniu tajnym jedenastoosobowy Zarząd BZPG, w skład którego weszli:

 • Przewodniczący Zarządu Związku – Radosław G. Ostałkiewicz (wójt gminy Jaworze),
 • Wiceprzewodniczący Zarządu Związku – Artur Beniowski (wójt gminy Bestwina),
 • Członek Zarządu – Józef Caputa (wójt gminy Buczkowice),
 • Członek Zarządu – Janusz Pierzyna (wójt gminy Jasienica),
 • Członek Zarządu – Krzysztof Fiałkowski (wójt gminy Kozy),
 • Członek Zarządu – Czesław Bułka (wójt gminy Porąbka),
 • Członek Zarządu – Antoni Byrdy (burmistrz Szczyrku),
 • Członek Zarządu – Marian Trela (burmistrz gminy Wilamowice),
 • Członek Zarządu – Mieczysław Rączka (wójt gminy Wilkowice),
 • Członek Zarządu – Andrzej Płonka (starosta bielski),
 • Członek Zarządu – Marcin Żółtak (przewodniczący Rady Nadzorczej PKS w Bielsku-Białej S.A.).

Zarząd pracować będzie społecznie, nie pobierając za swoją pracę wynagrodzenia.

Zadaniem Związku jest organizowanie publicznego transportu zbiorowego na terenie Powiatu Bielskiego. Krótko mówiąc, jego celem winno się stać zaspokajanie potrzeb mieszkańców gmin Ziemi Bielskiej w powiązaniu z możliwościami PKS S.A. Mówiąc zaś dłużej (tzn. dokładniej) – rola BZPG będzie w tym zakresie jeszcze bardziej skomplikowana, a mianowicie koncentrować się będzie na tzw. „nowym otwarciu”, które nastąpi już w 2018 roku, kiedy to wejdzie w pełni w życie ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z 2010 roku – po ośmiu latach tzw. vacatio legis (spoczywania ustawy).

To niezwykle trudne i odpowiedzialne zadanie. Każdy z wójtów i burmistrzów bielskich gmin sobie z tego doskonale zdaje sprawę. Podobnie jak i starosta. Ja sam – jeszcze gdy jako wicewójt zajmowałem się tą tematyką – wiem, że to „pole minowe”. Ale musimy zmierzyć się z tym zadaniem, gdyż – patrząc na przykład powiatu cieszyńskiego czy żywieckiego, w których tamtejszy PKS zwyczajnie padł – wiemy, że nasz przewoźnik to pewna lokalna wartość, która może w średniej perspektywie czasu stać się czymś, bez czego już nie wyobrazimy sobie naszego regionu.

Tym bardziej z trudem przyjąłem propozycję wójtów Jasienicy – Janusza Pierzyny, Wilkowic – Mieczysława Rączki, burmistrza Wilamowic – Marian Treli i starosty Andrzeja Płonki objęcia funkcji Przewodniczącego Zarządu Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego w siedzibą w Bielsku Białej. To bardzo odpowiedzialna i trudna rola, która wymagać będzie ode mnie dogłębnego zaangażowania się w tę problematykę oraz zrozumienia potrzeb pozostałych gmin, jak i całego powiatu. Z drugiej strony cieszę się, że mogę liczyć na kolegów wójtów i burmistrzów, a w szczególności wójta Bestwiny Artur Beniowski, który będzie moim najbliższym partnerem w tym zadaniu.

A czeka nas sporo wyzwań. Wiele decyzji, które gminy bielskie będą nareszcie podejmować wspólnie. Przed nami m.in. decyzja w sprawie wprowadzenia darmowych przejazdów dla seniorów… To osobiście dla mnie ważne…

Można powiedzieć, że wraz z rozpoczęciem działalności przez Związek granice administracyjne gmin (w kontekście PKS i przewozów pasażerskich) się nieco rozmywają, a ukazuje się nam powoli jeden obszar, na którym działać będzie Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny. Interesy partykularne muszą ustąpić miejsca dobru wspólnemu, a egoizm administracyjny – solidarności związkowej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s