Bilans kadencji: #M

Młodzież w Jaworzu – dlaczego mam tak dobry z nimi kontakt? Ponieważ traktuję ich (was) jak równych sobie – czyli po prostu po partnersku. I ktokolwiek mnie zna wie, że dogadanie się z młodymi ludźmi to dla mnie przysłowiowa „betka”. Krótko mówiąc, nadajemy na tych samych falach – aczkolwiek nierzadko mnie zaskoczą czy wprawią w zaniemówienie. Uwielbiam ich pomysły, uwielbiam ich energię – uwielbiam ich! I żeby nie było Młodzieżowa Rada Gminy Jaworze to mój autorski pomysł. I tego nikt mi nie odbierze…

W 2011 roku – jeszcze jako wicewójt – zaproponowałem powołanie w strukturze naszego samorządu Młodzieżowej Rady Gminy Jaworze, która jako emanacja młodzieży naszej wsi byłaby wyrazicielem woli młodych ludzi, a jednocześnie wspierałaby wójta i radnych w sprawach dotyczących młodszego pokolenia.

I tak za nami (i w trakcie nas) już trzy kolejne kadencje MRG Jaworze:

  • I Kadencja (2011-2013): Martyna Kruczek (przewodnicząca), Łukasz Labza (wiceprzewodniczący),  Paulina Panewka (sekretarz) oraz radni: Patrycja Leś, Michał Pasterny, Mateusz Waszek, Łukasz Gańczarczyk, Wiktoria Sękowska, Piotr Sierszecki, Agnieszka Kukla, Kami Kania, Sandra Paszek, Patryk Romaniak, Marcelina Pomper, Paweł Zontek.
    Zdjęcie użytkownika Młodzieżowa Rada Gminy Jaworze.
  • II Kadencja (2013-2015): Agnieszka Kukla (przewodnicząca), Łukasz Labza (wiceprzewodniczący), Marcelina Pomper (sekretarz) oraz radni: Piotr Sierszecki, Kamil Kruczek, Paweł Ficek, Tomasz Ryrych, Aleksandra Zalewska, Ewelina Romik, Marek Żur, Kamil Binda, Zuzanna Czader, Marta Małysz, Patrycja Leś, Łukasz Gańczarczyk.
    MRG II Kadencja1
  • III Kadencja (2015-2018): Patrycja Leś (przewodnicząca), Kamil Binda (wiceprzewodniczący), Zuzanna Czader (sekretarz) oraz radni: Zuzanna Buzderewicz, Paweł Ficek, Mariusz Kukla, Kamil Kruczek (zastąpiony przez Benedykta Proszyka), Kamil Krzempek, Izabela Kurcjus, Kamil Nowak, Michał Pasterny, Zuzanna Petlic, Sara Pierściecka, Tomasz Ryrych i Borys Witański.
    Zdjęcie użytkownika Młodzieżowa Rada Gminy Jaworze.

Wzmocniłem rolę Młodzieżowej Rady Gminy Jaworze, dając jej do dyspozycji swój własny budżet (ok. 5 tys. złotych rocznie), a przy okazji umożliwiając organizację Festiwalu Młodzieży w Jaworzu, który od kilku lat odbywa się w naszej gminie. Tym samym otworzyliśmy nie tylko Amfiteatr, ale i inne obiekty na potrzeby młodzieży naszej miejscowości. To jednak tylko początek, gdyż szereg innych działań stoi w kolejce.

Udało mi się włączyć naszą młodzież w życie społeczne Jaworza – wierzę, że chociaż jedna osoba zostanie także radnym lub radną w kolejnej kadencji, na co osobiście wielce liczę i na co oczekuję. Głos młodych ludzi musi się liczyć!

Zdjęcie użytkownika Młodzieżowa Rada Gminy Jaworze.

Dlaczego piszę o młodzieży, której głos jest dla mnie bardzo ważny? – przede wszystkim dlatego, że któregoś dnia ktoś z jej reprezentantów obejmie wójtowski stołek.

Składając młodym ludziom życzenia z okazji przekroczenia Rubikonu na wysokości 18 stopni, piszę w przesyłanej na ich ręce kartce urodzinowej m.in.: „wierzę, że start w dorosłe życie będzie (…) spełnieniem marzeń oraz początkiem zupełnie nowego rozdziału w życiu. Proszę zarazem o wpisanie weń i Gminy Jaworze, która liczy na Pani udział w jej sprawach na co dzień. Cieszę się na naszą przyszłą współpracę na rzecz naszej gminy!”. I tutaj mam to na myśli bardzo na serio.

„Demokracja jest bardzo złym ustrojem, jednak do tej pory nie wymyślono niczego lepszego” – powiedział niegdyś Winston Churchill – i to właśnie chcę pokazać młodym jaworzanom, którzy w dorosłe życie wkraczają, że przyjdzie czas, kiedy to oni będą musieli wziąć sprawy Jaworza w swoje ręce. A przynajmniej trójka z nich, tj. Kamil Binda, Paweł Ficek i Mateusz Pietrzyk wiedzą, czym „to się je”. W tym roku dołączy do nas czwarta osoba (może w końcu dziewczyna?) – a to wszystko już w kwietniu…

GoT1

Poza tym każdego roku Urząd Gminy Jaworze organizuje tzw. program „Gmina_zjum„, w ramach którego organizujemy odpłatne staże dla młodocianych pracowników, czyli absolwentów naszego ś.p. gimnazjum, którzy ukończyli 16. rok życia. Dzięki temu nabywają oni swoje pierwsze doświadczenia zawodowe oraz uczą się, że życie urzędnika to nie picie kawy, ale naprawdę ciężka i wymagająca praca. To jest #MisjaJaworze.

GM3a

„Nasza młodzież jest potworna, nie ma żadnego szacunku dla farbowanych włosów” – powiedział kiedyś Oscar Wilde. I chwała Bogu, że nie ma. Bo ten, kto farbuje, to dopiero kłamie i udaje… nasza młodzież jest przynajmniej totalnie szczera… Dzięki Wam za to!

CollageMaker_20180302_202700354

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s