Czwarty Budżet Obywatelski dla Jaworza

Cieszy mnie, że moja autorska inicjatywa wprowadzenia „Budżetu Obywatelskiego dla Jaworza” była pomysłem tak trafionym. Moimi hasłami przewodnimi w zarządzaniu Jaworzem są dwie myśli: pierwsza – „Jaworze to niekończący się dialog” i druga – „Władza może się mylić często – za to obywatel rzadko”.

Budżet obywatelski to dobra droga, aby coraz bardziej aktywizować mieszkańców, którzy mają sporo ciekawych – i jak pokazuje praktyka – niezwykle trafionych pomysłów. Poprzez tę właśnie akcję jaworzanie zyskać nie tylko większy, ale i realny wpływ na to, co dzieje się wokół nich.

W tym roku, w porównaniu do lat 2015-2017, podnieśliśmy kwotę przeznaczoną na projekty obywatelskie o jedną piątą – ze stu do stu dwudziestu tysięcy złotych (120.000 zł). W przyszłym roku zaplanujemy na ten program ponad 150.000 złotych, bo to nie tylko się sprawdza, ale jest zarazem niesamowitą szansą na realizację oddolnych pomysłów, na które my, na Zdrojowej 82, moglibyśmy nawet nie wpaść.

W tym roku zgłoszono rekordową liczbę projektów – pomysłów zadań było dziesięć na ogólną sumę 210.299,70 złotych, czyli ponad 175% sumy przeznaczonej na realizację inicjatyw oddolnych. Niestety przed nami konieczność odrzucenia zadań na kwotę ok. 90.000 złotych, czyli prawie równych kwocie przeznaczonych na budżety obywatelskie w każdym z poprzednich roku. Ale słowo się rzekło, kobyłka u płota…

W „posikaną Zośkę” otworzyliśmy urnę i serwer z głosami, które policzyliśmy. Tutaj serdecznie dziękuję członkom komisji obywatelskiej w składzie:

  • Ewelina Domagała – przewodnicząca Komisji, sekretarz Gminy Jaworze (UG Jaworze),
  • Paweł Jaroszuk – wiceprzewodniczący Komisji (reprezentant wnioskodawców),
  • Elżbieta Tolasz – członkini Komisji (UG Jaworze),
  • Katarzyna Dyaczyńska – radna Rady Gminy Jaworze (klub Nasz Dom Jaworze),
  • Edward Podstawny – radny Rady Gminy Jaworze (klub Jaworze-Zdrój),
  • Katarzyna Pytlowany – członkini Komisji (reprezentant wnioskodawców).

Szkolna82

Oto dzisiejszy protokół „z otwarcia i liczenia”:

BO2018

W wyniku głosowania mieszkańców Jaworza wybrano do sfinansowania pięć projektów obywatelskich na łączną kwotę 119.000,00 złotych (limit wynosił 120.000 złotych), a mianowicie:

ZAKUP PIECÓW KONWEKCYJNO-PAROWYCH DLA KUCHNI W SP1 + SP2 (314 głosów)

piec-konwekcyjno-parowy-rational-cm-101e-elektryczny

Zdrowie zaczyna się od kuchni… – projekt o wartości 30.000 złotych. Codziennie ze szkolnych obiadów korzysta blisko pół tysiąca dzieci. W przeliczeniu na ilość mieszkańców Jaworza z projektu skorzysta ponad 7% społeczności naszej gminy. Przypuszczamy, że jest to jeden z najwyższych wskaźników wśród projektów obywatelskich – napisali w uzasadnieniu pomysłodawcy. Myślę, że tym samym postawili kropkę nad „i”. Z serca gratuluję pomysłu i wygranej!

Atutem działania pary jest zachowanie wartości odżywczych, a smażenie beztłuszczowe może dodatkowo zachęcić do spróbowania naszej kuchni. Moda na zdrowe odżywianie ciągle zdobywa na popularności i szybko nie przeminie, także taki zakup może przynieść nam wymierne korzyści. To było przesłanie tego projektu.

KONTYNUACJA BUDOWY CHODNIKA WZDŁUŻ UL. POŁUDNIOWEJ (185 głosów)

Poludniowa

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa pieszych oraz kierowców poruszających się ul. Południową. Nowo powstały chodnik przejmie ruch pieszych dotychczas poruszających się ulicą. Dotychczas wybudowany odcinek chodnika od ul. Wapienickiej do ul. Klonowej wpłynął znacząco na komfort i bezpieczeństwo poruszania się na ww. odcinku – pisali wnioskodawcy.

Orientacyjny koszt realizacji projektu to 30 tys. złotych. Projekt obejmuje budowę chodnika, utwardzenie terenu oraz budowę odwodnienia.

KURTYNA DLA TEATRU W DOMU GMINNYM „POD HARENDĄ” (83 głosy)

DSCF1611

W ramach projektu zakupiona zostanie kurtyna sceniczna wraz z montażem. Kurtyna będzie stanowiła całość wraz z podestami scenicznymi, które zakupiono w ramach budżetu obywatelskiego w 2016 roku. Będzie ona wykorzystywana na cele teatru amatorskiego „Kurort”. Celem projektu jest podniesienie jakości prezentowanych przez ten teatr sztuk. (…) Przedstawienia w 2017 roku oglądało 700 osób. Kurtyna zostanie zamontowana w Domu Gminnym „Pod Harendą” – w sali spotkań dla NGOs. 

Koszt realizacji zadania to 25 tysięcy złotych, a wnioskodawcą było Stowarzyszenie Jaworze-Zdrój.

SYSTEM WSPOMAGAJĄCY UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU (34 głosy)

22048156_1086942298107974_1885925715986846666_o

Celem zadania jest stworzenie systemu audio-video składającego się z rzutnika multimedialnego z kursorem laserowym wraz z przenośnym komputerem (laptopem) oraz zestawem nagłaśniającym, co pozwoli na uruchomienie precyzyjnego i zaawansowanego technicznie przekazu audio i wizualnej kierowanej do słuchaczy JU3W. 

Koszt realizacji projektu zgłoszonego przez JU3W to 6.500 złotych.

JAWOROWY ZAKĄTEK ZABAW PRZY PRZEDSZKOLU NR 1 (33 głosy)

Szkolna

Zadanie będzie polegało na postawieniu wiaty – drewnianej altany, zadaszonej, odeskowanej z trzech stron, z wejściem; z ławeczkami do siedzenia i miejscem na ułożenie zabawek wykorzystywanych przez dzieci w trakcie zabaw ruchowych na świeżym powietrzu oraz na montażu nowej dużej drewnianej piaskownicy z siedzeniami po bokach dla dzieci, zabezpieczonej plandeką i zadaszeniem, a przy okazji wykonane zostaną bujaki na sprężynach w formie zwierzątek na sprężynach. (…) Z projektu skorzystają dzieci w wieku 3-6 lat – nasi najmniejsi mieszkańcy.

Wnioskodawca: Rada Rodziców Przedszkola Nr 1 – koszt zadania: 27.500,00 złotych.

___________

Zwycięzcom gratuluję. Realizacja wszystkich projektów będzie miała miejsce jeszcze w bieżącym roku. Patrząc wstecz mogę powiedzieć, że Budżet Obywatelski to multum wspaniałych i ciekawych zarazem inicjatyw, które nas – powiem szczerze – z roku na rok coraz bardziej interesują. Patrząc na nie, mogę zauważyć, że roczny budżet gminy to taka skala makro, zaś budżet partycypacyjny pozwala na realizację spraw małych, których załatwienie często może ułatwić mieszkańcom życie na jakiejś konkretnej ulicy czy w danym rejonie. I temu właśnie służy Budżet Obywatelski. Z tego nigdy nie zrezygnuję – co więcej, będę (o ile dalej będę) rozwijać i kontynuować…

podpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s