Bezpieczniejsze Jaworze

Głos mieszkańców i ich sprawy są dla mnie nie tylko ważne, ale najważniejsze – szczególnie tam, gdzie chodzi o jakość życia – zdrowie, bezpieczeństwo i szanse na rozwój. Stąd też z uwagą pochyliłem się nad udostępnionym na FanPage’u „Gmina Jaworze” postem dotyczącym bezpieczeństwa na ulicach naszej gminy.

Post0

Przede wszystkim sprawa ta jest niesamowicie istotna z punktu widzenia poruszających się pieszo dzieci, młodzieży i seniorów, bo ludzie w moim wieku raczej siedzą za kierownicą – i niestety to właśnie oni (my?) narażają nas wszystkich na największe ryzyko, czyli wypadki i kolizje w ruchu kołowym. Tym bardziej, że w naszej wsi co rusz mamy szkołę, przedszkole, park czy inne boiska, hale albo muzeum…

Post1

Jak już zauważył autor posta, obowiązujące przepisy uniemożliwiają powzięcie starań o montaż spowalniacza na niektórych drogach. Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (załącznik nr 4) progi zwalniające nie mogą być stosowane m.in. na ulicach i drogach, w przypadku kursowania autobusowej komunikacji pasażerskiej, z wyjątkiem progów wyspowych, a także na łukach dróg i w innych przypadkach, gdy ich obecność może powodować zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Powyższe przepisy nie wykluczają jednak montażu progów zwalniających na drogach powiatowych i gminnych, jednakowoż decyzję w tym zakresie podejmuje nie gmina, ale powiat, czyli organ zarządzający ruchem na danej drodze. Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym ruchem na drogach powiatowych i gminnych na naszym terenie zarządza Starosta Bielski. Dlatego też zwrócę się do niego na piśmie z tą sprawą. To właśnie starosta rozpatruje projekty organizacji ruchu oraz wnioski dotyczące zmian organizacji ruchu – tak na drogach gminnych, jak i powiatowych. Tych ostatnich w Jaworzu jest sześć, tj. ulice: Bielska, Cieszyńska, Cisowa, Słoneczna, Wapienicka i Zdrojowa (do zakrętu przy Fontannie Słonych Łez). Tak więc decyzja o ewentualnym zastosowaniu na danej drodze progów zwalniających należy do samorządu powiatowego.

Post2

Z kolei montaż radaru to już inna broszka. Od 2016 roku kontrolą prędkości za pomocą fotoradarów zajmuje się tylko i wyłącznie Inspekcja Transportu Drogowego, która w tym zakresie ma wyłączność. I w tym zakresie z całą pewnością nie pozostanę bierny – skieruję stosowne pismo do tej instytucji z zapytaniem o możliwość zainstalowania na terenie Jaworza takich urządzeń. Poza tym na bieżąco jestem w kontakcie z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej co do patroli drogowych i pomiaru szybkości  jazdy. Niestety Komisariat Policji w Jasienicy, który na co dzień nas obsługuje, nie ma takich uprawnień.

No i rozpoznajemy także możliwość montażu radarowych wyświetlaczy prędkości w ciągu niektórych dróg gminnych i powiatowych na terenie Jaworza, co nie jest jednak sprawą łatwą i tanią. Chciałbym, aby taki wyświetlacz pokazywał prędkość pojazdu zbliżającego się do punktu kontrolnego, wskazując zarazem informację o treści: „Twoja prędkość to: ‘XX kmh’. ZWOLNIJ lub DZIĘKUJĘ”.

15833

Poza tym ustosunkowuję się do Państwa uwag:

Post3

  • Co do chodnika przy ul. Cisowej (brakującej części) – jestem po wstępnych rozmowach ze starostą bielskim i mam nadzieję, że temat ruszy w przyszłym roku (przynajmniej projekt budowlany). Koszt inwestycji to ok. 1-1,5 mln złotych – tak więc finansowanie to kolejny sen spędzony z oczu. Niemniej jednak to naprawdę ważna sprawa!
  • Ulica Szkolna i Wapienicka – musimy się z tym rozprawić, bo dzieci są najważniejsze – tym bardziej, że do obu szkół pomaszerują coraz młodsze…
  • Centrum Jaworza to kolejna sprawa – przy parkingu, OSP i UG Jaworze – to są tematy do rozmowy.
  • No i ul. Średnia – już widzę, co się tam będzie działo po oddaniu do użytku nowej Międzyrzeckiej i ronda przy Światopełka… tutaj musimy działać i to szybko!

Jak zauważył jeden z fejsbukowiczów, funkcjonuje również tzw. „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html – zachęcam do współpracy i współtworzenia!

Poza tym już w drugiej połowie czerwca planuję spotkanie z mieszkańcami Gminy Jaworze – odbędzie się ono w czwartek, 21 czerwca 2018 roku, w Domu Gminnym „Pod Harendą”. Jednym z tematów będzie bezpieczeństwo mieszkańców Jaworza, a obecni będą m.in. przedstawiciele Komisariatu Policji z Jasienicy.

Spotkajmy się i porozmawiajmy o sprawach ważnych dla Jaworza!

Post01a

podpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s