Inteligentne i tanie światło

Tak sobie myślę, że na stanowisku wójta drugi etat (all inclusive) to chyba taki „nocny recepcjonista”… W sezonie letnim dni są długie, a noce krótkie – lecz przychodzi taki czas, gdy proporcje ulegają diametralnej zmianie. Dlatego już teraz zaczynamy pracę nad modernizacją oświetlenia ulicznego w Jaworzu.

20180723_181132

Głównym celem naszych działań jest:

 1. modernizacja oświetlenia ulicznego,
 2. podwyższenie efektywności energetycznej,
 3. poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców – kierowców, rowerzystów i pieszych,
 4. zmniejszenie zużycia energii i emisji CO2,
 5. obniżenie wydatków z budżetu gminy na konserwację punktów świetlnych i wydatki z tytułu poboru prądu,
 6. dalsza rozbudowa systemu zakładająca jak najpełniejszą likwidację zacienionych miejsc w Jaworzu,
 7. wdrożenie systemu zarządzania efektywnością oświetlenia ulicznego w Jaworzu.

Stąd też przystępujemy do inwestycji związanej z modernizacją istniejącego oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Jaworze przy jednoczesnym spełnieniu normy PN-EN 13201. Zakładamy, że przedsięwzięcie to znacznie poprawi efektywność energetyczną, zmniejszając zużyci energii nawet do 51%.

Jesteśmy już po opracowaniu „Audytu efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego Gminy Jaworze, który jest punktem wyjścia do dalszych działań. Dokonaliśmy m.in. pomiarów luminacji oświetlenia oraz zinwentaryzowaliśmy punkty świetlne w naszej miejscowości.

Dzisiaj na terenie gminy zamontowanych jest obecnie 791 (!) punktów oświetlenia drogowego (tj. blisko 1 lampa na 10 mieszkańców), a mianowicie:

 • 15 opraw LED-owych,
 • 1 oprawa metalohalogenowa,
 • 70 opraw rtęciowych (technologia lat 60-tych!!!),
 • 705 oprawy sodowe (technologia z lat 70-tych)

o łącznej mocy 102,39 kW.

led

System oświetlenia ulicznego na terenie gminy Jaworze zasilony jest z 47 szaf sterowniczych – w tym dwóch wolno stojących, 28 wiszących oddzielnie oraz szesnastu w stacjach trafo.

Stan przeznaczonego do inwentaryzacji systemu oświetlenia ulicznego w gminie wymaga przeprowadzenia modernizacji ze wskazaniem na obszary, w których system oświetlenia oparty jest na rozwiązaniach energochłonnych bazujących na oprawach sodowych i rtęciowych.

Dlatego też podjąłem decyzję o przystąpieniu do kompleksowej wymiany oświetlenia ulicznego w Jaworzu, w związku z czym planujemy m.in.:

 1. przyjąć swoistą „mapę drogową” modernizacji oświetlenia zakładającą ścieżkę technologiczną i budżetową do obniżania kosztów i zwiększenia efektywności wydawanych gminnych środków finansowych z uwzględnieniem możliwości budżetowych Gminy Jaworze,
 2. przeprowadzenie modernizacji oświetlenia drogowego na terenie gminy, polegającej na kompleksowej wymianie 731 opraw (60 pozostałych są zgodne z obowiązującą normą) w celu poprawy parametrów oświetleniowych modernizowanych ciągów komunikacyjnych,
 3. sfinansowanie tej inwestycji w formule ESCO (większość punktów świetlnych w Jaworzu należy nie do nas, ale do TAURON Polska Energia) w ramach wdrożenia usługi oświetleniowej o podwyższonym standardzie, tzn. fakturowania jej kosztów w cyklu miesięcznym, pod warunkiem, że suma faktur w danym roku nie przekracza faktycznie uzyskanych oszczędności z energii elektrycznej – na podstawie art. 39 ustawy Prawo zamówień publicznych.

Po modernizacji sytuacja będzie wyglądać następująco:

 • LED-y: 750 opraw,
 • sodowe: 41 opraw

już o mocy łącznej: 54,38 kW.

Myślę, że tego typu inwestycja jest wielkim krokiem w stronę uczynienia z Jaworza miejscowości nie tylko otwartej na ochronę środowiska, ale niebojącej się wdrażać innowacyjne rozwiązania technologiczne. Koszt tego przedsięwzięcia to między 1,1 mln a 1,7 mln złotych.

Pobierz: Audyt efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego

podpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s