KONFERENCJA: Jaworze okiem mieszkańców, czyli refleksje wobec kluczowych pytań

„Jaworze okiem mieszkańców – refleksje wobec kluczowych pytań” – to bardzo wstępny temat sympozjum quasi-naukowego, które chciałbym zorganizować tuż po wakacjach i Jaworzańskim Wrześniu, a które byłoby otwarte dla mieszkańców naszej gminy. Byłaby to swego rodzaju konferencja naukowa z udziałem jaworzan, do czego wszystkich zachęcam bez względu na stopień czy tytuł naukowy.

Warunkiem uczestnictwa w tym wydarzeniu byłoby jednak napisanie eseju dotyczącego Jaworza i naszych lokalnych problemów na jeden z istotnych dla nas tematów, których to zbiór mógłby być wydany w formie opracowania książkowego.

Panel miałby przynieść odpowiedź na kilka istotnych pytań w kontekście rozwoju naszej gminy w myśl zasady „od ogółu do szczegółu”. Chciałbym, by stał się on również swego rodzaju okazją dyskusji o problemach gminy i platformą pewnego rodzaju debaty publicznej, podczas której zaistniałaby z jednej strony możliwość konfrontacji naszych poglądów i opinii w zakresie kierunków i uwarunkowań rozwoju Jaworza, a z drugiej zdefiniowanie punktów stycznych różnych tychże wizji.

Konferencja ma być płaszczyzną wymiany opinii i poglądów na temat naszej gminy. Niemniej jednak aby się odbyła, musimy mieć co najmniej 7 (siedem) pewnych zgłoszeń, które należy kierować na adres mailowy: sekretariat@jaworze.pl.

Proponuję omówić m.in. takie zagadnienia:

 1. Wspólnota lokalna Jaworza jako zbiór wielu społeczności o różnych potrzebach i wymaganiach. Wspólny mianownik kontra różny licznik.
 2. Partnerstwo jako podstawa efektywnych inicjatyw lokalnych – determinanty działań oddolnych – partycypacja społeczna w procesie decyzyjnym władz samorządowych gminy.
 3. Człowiek a wspólnota gminna – kurs kolizyjny czy niekoniecznie? Kultura XXI wieku.
 4. Przestrzeń publiczna – ziemia, woda, powietrze, ogień – wspólna sprawa.
 5. Dialog i porozumienie, czyli wzajemne zrozumienie i dobry kompromis we współpracy sektora publicznego, prywatnego i społecznego. Mieszkańcy jako aktywny podmiot polityki lokalnej we wszystkich albo w konkretnych jej gałęziach.
 6. Dialog międzypokoleniowy: problemy seniorów i potrzeby juniorów.
 7. Rozwój gospodarczy, społeczny i ekologiczny jako filary postępu gminy w dłuższym okresie czasu.

Zachęcam do aktywnego udziału! Porozmawiajmy o naszej gminie na poważnie. Czy taka konferencja jest potrzebna? Czy taka publikacja ma sens? Jak Wam się to podoba?

Czekam na pierwszych chętnych! Jeżeli do końca czerwca będziemy mieć co najmniej 50 chętnych mieszkanek lub mieszkańców do udziału (w komentarzach z imieniem i nazwiskiem), to podejmę się organizacji takiego wydarzenia wespół z jakąś uczelnią wyższą w drugim półroczu 2019 roku…

To świetna okazja dla studentów i nie tylko wzięcia udziału w akademickiej dyskusji o miejscu, w którym się mieszka, żyje i kocha… Kto jest ze mną?

W ramach konferencji wydamy publikację naukową poświęconą naszej Gminie, obejmującą artykuły naukowe naszych prelegentów, którzy wystąpią ze swoimi referatami przed jaworzańskim audytorium… Zapraszam już teraz wszystkich odważnych!

Wymogi co do eseju:

 • Czcionka: „Times New Roman” – 12 pkt, wyjustowane – odstęp: 1,5;
 • Liczba znaków: 20.000-40.000;
 • Wprowadzenie (uzasadnienie wyboru tematyki i cel prezentacji),
 • Podsumowanie (syntetyczne wnioski),
 • Odwołania i przypisy.

Czekamy na zgłoszenia i Wasze opinie…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s