Poprawmy w końcu jakość edukacji!

Szanowni Państwo, przed nami #CzarnySzkolnyPoniedziałek, a co za tym idzie jeden wielki znak zapytania… Czy początkiem tygodnia szkoły i przedszkola ruszą pełną parą, bo rząd wyciągnie rękę, a środowisko nauczycielskie ją przyjmie, czy może jednak pedagodzy i pracownicy oświaty zastrajkują? #OtoJestPytanie
_______
UPRZEJMIE INFORMUJĘ, ŻE NIE BĘDĘ KOMENTOWAŁ PRZEDMIOTOWEJ SYTUACJI, JAKO ŻE GMINA JAWORZE (wójt, rada, urząd i inne gminne jednostki organizacyjne) NIE JEST STRONĄ SPORU ZBIOROWEGO, ALE RZĄD I MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ. 
_______
Jak można przeczytać w Internecie, już w poniedziałek (8 kwietnia) nawet 15,5 tys. szkół, czyli prawie 80 proc. wszystkich przystąpi do strajku – wynika z danych ZNP. W Jaworzu w takim przypadku będzie to 100% – jako że oba przedszkola i obie szkoły, co potwierdziło referendum wśród nauczycieli i pracowników administracyjnych, przystąpią do akcji protestacyjnej.

Na chwilę obecną nie mam jednak żadnej wiedzy, jak długo będzie trwać akcja protestacyjna i czy w ogóle rozpocznie się ona w najbliższy poniedziałek. Podkreślić należy, że pracownicy placówek oświatowych, a w szczególności reprezentujące ich organizacje związkowe, zgodnie z art. 59 ust. 3 Konstytucji RP, mają prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie.
_______
Taki strajk to dla każdego samorządu sytuacja rodem z warsztatu kowalskiego – między młotem a kowadłem. Z jednej strony nauczyciele, którzy są pracownikami gminnych szkół i przedszkoli, a przy okazji mieszkańcami Jaworza, z drugiej zaś – to dzieci i rodzice – tak samo w znacznej części mieszkańcy… Tym samym nie zajmuję strony w tym sporze.

Kibicuję zarówno nauczycielom, jak i podejmuję działania na rzecz zabezpieczenia interesów uczniów jak i ich rodziców – w szczególności przy okazji procedury egzaminów, które czekają nas już niebawem…
_______
Mając to na uwadze, zwracam się do rodziców oraz opiekunów prawnych dzieci z prośbą, aby w sytuacji rozpoczęcia strajku pracowników oświaty zapewnili uczniom oraz przedszkolakom opiekę w domach lub we własnym w zakresie.

Co prawda wszystkie nasze placówki w okresie strajku będą czynne, ale ze względu na niewielką ilość pracowników niestrajkujących nie będą w stanie zapewnić pożądanej przez rodziców opieki wszystkim uczniom i przedszkolakom, zaś zajęcia objęte podstawą programową nie będą się odbywać.

Za pracę poszczególnych jednostek szkolnych i przedszkolnych w czasie trwania akcji strajkowej pracowników oświatowych są ich dyrektorzy. W celu uzyskania informacji na temat funkcjonowania oraz organizacji szkoły lub placówki przedszkolnej w dniu (dniach) strajku prosimy kontaktować się bezpośrednio z Dyrekcją Szkoły albo Przedszkola.
_______
Zgodnie ze stanowiskiem Związek Miast Polskich samorząd Gminy Jaworze popiera płacowe oczekiwania nauczycieli, akcentując, że finansowe skutki podwyżek muszą być zabezpieczone odpowiednim wzrostem kwoty części oświatowej subwencji ogólnej oraz dotacji przedszkolnej. Od wielu lat samorządy terytorialne, w tym nasza gmina, realizując zadania oświatowe, otrzymują środki finansowe nieadekwatne do skali tych zadań.

W 2019 roku otrzymaliśmy informację o obcięciu naszej subwencji o ponad 200 tysięcy złotych, co dla naszego budżetu jest olbrzymią stratą…

Więcej: https://www.portalsamorzadowy.pl/…/zmp-popiera-placowe-ocze…
_______
Wierzę, że prowadzona akcja protestacyjna przyniesie szybkie rezultaty, a co za tym idzie porozumienie zwaśnionych stron, a praca placówek szkolnych i przedszkolnych szybko wróci do normalności. Liczę wciąż na mądre porozumienie strony rządowej z organizacjami nauczycielskimi i trzymam kciuki, gdyż jest to w naszym wspólnym interesie – w każdym razie tutaj, na jaworzańskiej ziemi…
_______
ZAPEWNIAM ZARAZEM, ŻE NAUCZYCIELE JAWORZAŃSKICH SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI PROWADZĄCY LEGALNĄ AKCJĘ PROTESTACYJNĄ NIE ODCZUJĄ FINANSOWYCH KONSEKWENCJI STRAJKU.
#JaworzeStrajkSzkolny #Jaworze #MuremZaDziećmi#MuremZaNauczycielami #JaworzeEdukacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s